Serwis aut japońskich, koreańskich oraz samochodów terenowych

Wymiana żarówki

Wymiana żarówki w większości samochodach jest bardzo prosta, nie wymaga ona żadnych narzędzi, tylko własne dłonie i trochę zaangażowania. W nowszych autach musimy się bardziej nagimnastykować, ponieważ komory silnikowe są coraz mniejsze, a urządzeń dodatkowych jest coraz więcej.

Żarówki mają to do siebie, że przepalają się w najbardziej nie oczekiwanej chwili, więc musimy posiadać dodatkowy komplet w samochodzie. Kierowca może jednak przewidzieć przepalenie żarówki. Gdy żarówki są zbyt długo eksploatowane, włókna deformują się, przez co słabiej świecą. Można sprawdzić to podjeżdżając pod ścianę i zaobserwować czy granica między światłem i cieniem nie jest wyraźna. Jeżeli jest nie wyraźna, musimy przygotować się na wymianę żarówek.

Wymiana żarówek w tylnych lampach jest stosunkowo prosta, najczęściej wystarczy zdemontować częściowo wykładzinę bagażnika aby dostać się do lampy. Należy uważać na żarówki dwuwłóknową (jedna lampa do świateł stopu i postojowych), aby nie zamontować ich odwrotnie. Posiadają one wypustki, jak osadzimy je odwrotnie to światło pozycyjne będzie świeciło mocniej od stopu.

Żarówki najlepiej wymieniać parami, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie przepali się też druga. Warto zapłacić kilka złotych więcej i kupić markowe żarówki, a nie te z marketu. Te z marketu najczęściej  są słabej jakości i poświecą tylko kilka tygodni, a światła mijania musimy mieć włączone przez okrągły rok.

Ksenony tylko homologacją. W nowszych samochodach montowane są ksenony, ich wymiana musi być zlecona wykwalifikowanemu fachowcowi z Japan Service, ponieważ światła są samopoziomujące się . Odradzamy samodzielny montaż tego typu oświetlenia, ponieważ wymaga ono homologacji, a uzyskanie jej jest stosunkowo trudne. Nie warto też zakładać żarników ksenonowych do zwykłych reflektorów, ponieważ wymaga to dodatkowego chłodzenia (spryskiwacze), oraz  jest to niezgodne z przepisami, przez co możemy dostać mandat, a nawet policja może zabrać dowód rejestracyjny.

« wstecz