Serwis aut japońskich, koreańskich oraz samochodów terenowych

Kiedy i jak serwisować klimatyzację?

Na samym wstępie wyjaśnimy jak działa klimatyzacja, następnie odpowiemy co jaki czas powinniśmy zadbać o klimatyzację i opowiemy jakie zagrożenia czekają nas, jeżeli zlekceważymy serwisowanie.

Klimatyzacja samochodowa służy do zapewnienia odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w naszym aucie. Powietrze wtłaczane do naszego auta najpierw natrafia na wymiennik zimna, czyli parownik, schładzając się wytwarza kropelki wody, która wypływa rurką z naszego samochodu. Schłodzone i osuszone powietrze przepływa następnie przez nagrzewnice ( jeżeli jest włączone ogrzewanie, podgrzewa się tam).

Aby zadbać o nasze zdrowie powinniśmy przynajmniej dwa razy w roku odgrzybić klimatyzację (również w zimie). Powietrze wraz z bakteriami, drobnoustrojami, kurzem i innymi zanieczyszczeniami, przepływa przez wymiennik zimna. Wszystkie te zanieczyszczenia zbierają się na wilgotnym parowniku. Jeżeli nie zrobimy tego za czasu, nie tylko ucierpi nasze zdrowie, ale również może ucierpieć nasz budżet. Jeżeli doprowadzimy do zapchania się odpływu wymiennika ciepła, czeka nas duży koszt serwisu. Parownik ukryty jest najczęściej głęboko w aucie.

Pamiętaj również aby przynajmniej raz w roku udać się do serwisu aby sprawdzić klimatyzację i uzupełnić braki w czynniku chłodzącym oraz oleju sprężarki. Z biegiem czasu ubywa nam czynnika chłodzącego, spowodowane jest to przez używanie klimatyzacji, lub nieszczelności.

Tylko terminowe udanie się do serwisu gwarantuje nam bez problemowe działanie klimatyzacji w gorące jak i chłodne dni, oraz zdrowie własne i bliskich.

« wstecz